Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

Од:

Со воодушевување и радост, Николас Синот замавна со рацете во воздух и ги гушна докторите и медицинскиот персонал, откако беше отпуштен од болницата во Тексас, каде беше лекуван од инфекција со коронавирусот цели 243 дена.

Британскиот пилот работи за „Бритиш Ервејс“, а му се слошило откако пристигнал во Хјустон во март минатата година.

59-годишниот пилот бил хоспитализиран во Меморијал Херман болницата, каде што бил поставен на респиратор. Тој таму се лекувал цели 8 месеци, а неговата 54-годишна сопруга секој ден била покрај него.

„Секој орган од неговото тело беше зафатен од Ковид-19. Но, сепак, бидејќи неговото здравје било одлично пред болеста, тој успеа да преживее нешто сериозно како ова”, изјави кардиологот д-р Бишваџит Кар за американските медиуми.

„Не обзеде огромна радост тоа што некој што беше толку многу болен, сепак успеа да се избори“.

Синот бил отпуштен од болница пред Божиќ и сега е во неговиот дом во Бечворт.

Би можело да ве интересира

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Годишниот собир на републиканците ќе заврши со говор на Донал Трамп

Над 300 луѓе обвинети за упадот во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски