Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Од:

Членот на научното советодавно тело на британската Вада, професор Питер Хорби, предупреди дека се уште е рано за олеснување на мерките за карантин затоа што системот за тестирање, следење и изолација се уште не е целосно оперативен.

Професорот Питер Хорби, претседател на Советодавната група за опасност од новиот респираторен вирус и член на Научната советодавна група за вонредни ситуации, во интервју за радио Би-Би-Си изјави дека Британија не може да си дозволи да ја загуби контролата врз вирусот.

– Ное навистина не можеме да се вратиме на ситуација во која имаме број на болни и починати од изминатиот период, рече Хорби.

Тој наведе дека системот за тестирање, следење и изолација се уште не е целосно оперативен, што претставува ризик во однос на понатамошниот развој на ситуацијата во врска со коронавирусот во земјата.

Би можело да ве интересира

66 новозаразени и еден починат од Ковид-19 во Црна Гора

Горјан Грнчаровски

Нова студија на Универзитетот во Колумбија открива какво е влијанието на коронавирусот врз нашиот организам

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десет пратеници во косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Горјан Грнчаровски

Двајца пратеници на Мадагаскар починаа од последици на коронавирус

А1он