Британската опозиција бара предвремени избори на деветти декември

Од:

Две британски опозициски партии, Шкотската национална партија и Либералните демократи сакаат изборите да се одржат на 9 декември, три дена порано од предлогот на премиерот Борис Џонсон, што претставува уште еден обид да се запре излегувањето на Велика Британија од Европската унија без договор.

dobivaj vesti na viber

Следните општи избори не беа планирани до 2022 година. Сепак, премиерот Џонсон предложи одржување на предвремени избори на 12 декември заради решавање на кризата со Брегзит.

Опозициските партии, исто така, планираат да побараат од лидерите на ЕУ да го продолжат рокот за Брегзит, најмалку до 31 јануари 2020, со цел да обезбедат повеќе време за разговори околу договорот кој го постигна Џонсон со Брисел.

Џонсон рече дека ако пратениците ги одобрат изборите на 12 декември, тој ќе се обиде да го протурка брзо својот договор во парламентот.

Тој бара одложување на Брегзит за само неколку недели за да се одржи притисокот врз пратениците.

Би можело да ве интересира

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

Над 8000 мигранти пристигнале преку Ла Манш во Велика Британија годинава

А1он