Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Од:

Јавноста во Велика Британија е во шок и тага, откако се прочу веста дека една девојка од околината на Ливерпул, штотуку дипломирана учителка, ја загубила животот битката со Ковид-19, и тоа на својот 25-ти роденден.

Клаудија Марш, која неодамна ги завршила сите испити и требала да почне со работа како просветен работник, починала „ненадејно и неочекувано“, според хуманитарната организација во којa волонтирала.

Организацијата, која пред неколку години ѝ помогнала на девојката да закрепне од пореметување во исхраната, ја нарече Марш „ѕвезда на надежта“ за другите луѓе.

Клаудија, чија мајка во изјава за медиумите рече дека била „прекрасна ќерка и неверојатна сестра“, починала минатата недела во Кралската универзитетска болница во Ливерпул.

Британија е на дното во Европа според вкупниот број смртни случаи – Ковид-19 досега однесе речиси 100.000 (98.531) човечки животи во државата. Во последните седум дена, во просек умираа по околу 1.200 Британци дневно.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Британски гимнастичари биле малтретирани и јаделе ќотек од тренери, поднесоа тужба

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска

ЦДЦ: Во теретаните и фитнес центрите да се носат маски и при вежбање

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска