Британија: Уапсени седум лица на танкер поради закани кон екипажот

Од:

Британските безбедносни сили презедоа контрола врз танкерот „Нејв Андромеда“ кој пловел низ Ла Манш, при што се уапсени седум осомничени лица кои им се заканувале на членовите на екипажот.

Британската полиција соопшти дека членовите на екипажот на танкерот пријавиле дека седум лица вербално ги нападнале. Операцијата е спроведена во соработка со крајбрежната стража и пограничната полиција.

Портпарол на полицијата потврди дека во инцидентот, кој се случил во близина на островот Вајт, нема повредени. Уапсените наводно биле нигериски државјани.

Припадниците на крајбрежната стража пристигнале со два хеликоптера на местото кадешто се наоѓа танкерот, а британските власти забраниле пристап во радиус од околу пет километри.

Регистриран сопственик на танкерот е либиската „Фолегандрос шипинг корпорејшн“, а со пловилото управува грчката компанија „Навиос танкерс менаџмент инкорпорејтед“. Танкерот требал да пристигне во пристаништето во Саутемптон, а испловил од Лагос, во Нигерија, на 6 октомври.

Би можело да ве интересира

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Вакцината на Фајзер пристигна во Британија

Ана Ололовска

Четворица загинати во експлозијата во Бристол

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голема експлозија во Бристол, има жртви

Жарко Настоски

Британски професор: Ако сакате запирање на ограничувањата, тогаш вакцина

Ана Ололовска

По веста за одобрената вакцина против Ковид-19, порасна индексот на Лондонската берза

Жарко Настоски