Британија: Трипати повеќе починати од вчера, најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните шест месеци

Од:

Во Велика Британија денеска се регистрирани 608 смртни случаи од Ковид-19, што е најголем број на починати од мај, соопштија локалните власти.

Обединетото Кралство исто така денеска регистрира 11.299 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, што е голем пад во споредба со претходните денови, кога Британците дневно имаа просечно 25.000 пациенти, а еден ден имаа над 33.000.

Сепак, денешните бројки се загрижувачки, бидејќи вчера во земјата имаше 203 смртни случаи, а денеска 608.

Најцрниот ден во Велика Британија беше на 21 април, кога починаа 1.116 лица.

Велика Британија досега евидентирала 1,538 милиони случаи на коронавирус, а починале 55.838 лица.

Би можело да ве интересира

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска