Британија со 18 милиони фунти против ширење лажни информации во Источна Европа

Од:

Во наредните три години британската влада ќе одвои 18 милиони фунти (22,5 милиони долари) за борба против ширењето лажни информации во земјите од Источна Европа и за поддршка на независните медиуми во земјите од Западен Балкан.

-Важно е да се создаваат услови за непречено работење на новинарите, истакна британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант пред планираната Глобален конференција за слободата на медиумите што ќе се одржи на 10 и 11 јули во Лондон.

-Со оглед на фактот дека само 10 отсто од населението во светот има пристап до слободните медиуми, лажните вести и дезинформациите продолжуваат да ги поткопуваат и дестабилизираат јавноста, предупреди Хант.

-Целта на таа конференција ќе биде да работам со моите колеги, за да се договориме за начини на заштита на слободата на медиумите, како и да се подготват казнени мерки против оние кои се обидуваат да посегнуваат на таа слобода, истакна британскиот министер за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Фејсбук поради регулативи најавува можност за напуштање на Европа

Ана Ололовска

Европски центар за дрога: Кокаинот сè подостапен во Европа

Ана Ололовска

СЗО: Во Европа сега има повеќе нови случаи на Ковид-19 отколку во март

А1он

Мајкл Рајан: Европа пред пресврт во борбата со Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО за Европа и ЕК се договорија да ја зајакнат соработката

Ана Ололовска

Стано: Се очекува од земјите кандидати да се усогласат за санкциите кон Белорусија

Ана Ололовска