Британија се подготвува за евентуална епидемија од новиот коронавирус

Од:

На британските болници им е наредено да преземат нови мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус, бидејќи експертите предупредуваат дека постои „реална можност“ да заболат до 50 отсто од Британците, објави Тајмс.

Здравствените власти планираат да користат 24 болници за лекување на пациенти во случај на зголемен број случаи на заразени со тој вирус. Тие исто така можат да ги прошират услугите на итниот телефонски број за да се справат со зголемен број повици.

Детали за планирањето на вонредни ситуации се појавија откако синоќа од СЗО повикаа владите да ги зголемат напорите и да ја засилат својата подготвеност. Владата во Лондон, според весникот, работи врз анализи дека до половина од населението – или 33 ммилиони луѓе – може да бидат погодени со вирусот Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Во 2020 година зголемена продажбата на германско пиво во Британија

Ана Ололовска

Експертите загрижени: Во Британија се појави и индиска мутација на коронавирусот

Жарко Настоски

Британија ќе ги повлече речиси сите свои трупи од Авганистан

Ана Ололовска

Лансет: Британската варијанта не предизвикува потешки форми на Ковид-19

Ана Ололовска

Борис Џонсон: Принцот Филип и неговата љубов кон кралицата заслужуваат почит

Жарко Настоски