Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Од:

Во трите месеци откако Русија ја нападна Украина, руските сили претрпеа загуби споредливи со оние на Советскиот Сојуз за време на деветгодишната војна во Авганистан, соопшти британското Министерство за одбрана во извештајот на военото разузнавање.

Комбинацијата на „лоша тактика, ограничена поддршка од воздух и недостаток на флексибилност“ и пристап кон командување што се карактеризира со „подготвеност да се повторат грешките“ доведоа до големи загуби, се вели во извештајот на британското разузнавање утринава.

Русите продолжуваат да акумулираат загуби во офанзивата на Донбас, се додава во извештајот.

Руската јавност во минатото покажа дека е чувствителна на загуби во војните. Како што се акумулираат загубите во Украина, тоа ќе стане уште поочигледно, а јавното незадоволство од војната може да се зголеми, како и подготвеноста тоа јавно да се каже, се вели во извештајот.

Би можело да ве интересира

Канада испрати два воени брода во Балтичко Море

Путин првпат од почетокот на војната патува надвор од Русија

Русија: Не гаѓавме цивилни цели во Киев, уништена е фабрика за оружје

Катерина Павлова-Николовска

Унгарија ја предупреди ЕУ: Луѓе, вразумете се

Велика Британија воведува доживотен затвор за возачите кои усмртиле некого сообраќајна несреќа

ВИДЕО: Повеќе од 20 илјади странци од 50 земји се борат за Украина