Британија преминува во следната фаза на олеснување на мерките

Од:

Велика Британија од 12 април ќе премине на следната фаза од својот план за ублажување на ограничувањата во борбата против коронавирусот, потврди премиерот Борис Џонсон.

Британскиот премиер на прес-конференција во Даунинг стрит истакна дека Велика Британија ги опфаќа „четирите теста“ за укинување на ограничувањата.

За една недела ќе бидат отворени продавници, фитнес центри, зоолошки градини, пабови со тераси, кампови, фризерски салони и други објекти.

Четирите тестови на Островот вклучуваат значителен пад на нови случаи на коронавирусот; намалување на товарот на Националната здравствена служба; напредок во кампањата за имунизација и новите мутации на вирусот не ја менуваат сликата суштински.

Џонсон, исто така, изјави дека од следната недела две лица (што е зголемување за едно) ќе можат да ги посетуваат роднините во домовите за стари и изнемоштени лица.

Претходно, британската Влада објави дека од петок ќе обезбеди брзи тестови за коронавирус за сите граѓани во Англија.

Би можело да ве интересира

Кипар воведува CoronaPass задолжителен за угостителски објекти, молови, хотели, цркви

Ана Ололовска

Борел: Со сегашното темпо, светот нема да се вакцинира пред 2023 година

Ана Ололовска

Кога ќе ги фрлиме маските? Првиот човек на „Бионтек“ го даде своето предвидување

Жарко Настоски

Русија ја регистрира вакцината „Спутник лајт“ во една доза, тврди дека е 80 отсто ефикасна

Жарко Настоски

Би-Би-Си: Коронавирус и вакцинацијата во Србија – Од вол на ражен преку преку велигденски бонуси и ваучери

Ана Ололовска

Франција започнува вакцинација на малолетни лица од 16 и 17 години со ризик од тешки болести

Ана Ололовска