Британија: Непознат човек прскал луѓе со отровна хемикалија во продавници и ресторани

Од:

Маскиран напаѓач синоќа влегувал во ресторани и во продавници во предградие на градот Дадли и ги прскал случајните минувачи со непозната хемиска супстанца, поради што 15 луѓе имале сериозни потешкотии со дишењето.

Биле ангажирани десетици амбулантни, противпожарни и полициски возила. По инцидентот, едно лице е хоспитализирано, а на останатите им е пружена медицинска нега на местата на инцидентите.

Британската полиција се уште трага по напаѓачот, а се прегледуваат безбедносните камери во реонот.

Би можело да ве интересира

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Вакцината на Фајзер пристигна во Британија

Ана Ололовска

Четворица загинати во експлозијата во Бристол

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голема експлозија во Бристол, има жртви

Жарко Настоски

Британски професор: Ако сакате запирање на ограничувањата, тогаш вакцина

Ана Ололовска

По веста за одобрената вакцина против Ковид-19, порасна индексот на Лондонската берза

Жарко Настоски