Британија ќе ги повлече речиси сите свои трупи од Авганистан

Од:

Велика Британија ќе ги повлече речиси сите свои војници од Авганистан откако американскиот претседател Џо Бајден објави дека ќе ги повлече американските сили до 11 септември 2021 година, објави весникот „Тајмс“.

Велика Британија разработи планови за предавање на контролата врз академијата во Кабул на авганистанската влада, каде нејзините единици помагаат во обука на авганистански војници, наведува весникот.

Во Авганистан има околу 750 британски војници кои, според извори, ќе имаат потешкотии по повлекувањето на американската поддршка поради нивната зависност од американските бази и инфраструктура, додава „Тајмс“.

Би можело да ве интересира

Радован Караџиќ до крајот на животот ќе лежи во британски затвор

Жарко Настоски

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

Жарко Настоски

Британскиот парламент истражува со кои пари Борис Џонсон си го реновирал станот

Жарко Настоски

САД би можеле повлечените војници од Авганистан да ги распоредат во Узбекистан и Таџикистан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 40 загинати во експлозија во близина на училиште во Кабул

ВИДЕО: Пожар во облакодер во Лондон, ангажирани повеќе од сто пожарникари

Ана Ололовска