Британија ќе ги олабави мерките за Божиќ, луѓе од три домаќинства ќе може да слават заедно

Од:

Четирите нации кои се дел од Обединетото Кралство – Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска, денеска се договорија да ги намалат рестриктивните мерки за Божиќ, односно да дозволат лица од три домаќинства да бидат на едно место пет дена.

Лица од три домаќинства можат да бидат собрани во еден дом, верски храм или на отворено, но не во болниците или на местата за забава, во периодот од 23 до 27 декември.

– Луѓето сакаат да бидат со најмилите и со пријателите за време на најважниот празник во годината, изјави канцеларот на Војводството Ланкастер и еден од министрите во Владата, Мајкл Гоув.

Карантинот во Англија ќе заврши на 2 декември, откако локалните власти на кој начин ќе се заштитат од новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

Дали потеклото на вакцината ќе влијае на патувањето на граѓаните

Ландов

Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски