Британија и ЕУ се уште се далеку од пост-брегзит трговски договор

Од:

Британија и ЕУ се уште не се близу до постигнување пост-брегзит трговски договор, но премиерот Борис Џонсон нема намера да се откаже од преговорите, изјави британскиот министер за економија Алок Шарма.

– Ќе продолжиме да разговараме. Не ги приближивме нашите ставови, но немаме намера да им го свртиме грбот на тие преговори. Тоа се очекува од нас, изјави Шарма за Скај Њуз.

Во исто време проблемите со претстојното напуштање на Велика Британија на ЕУ на 1 јануари веќе почнаа.

На југоистокот на Англија, каде што се главните пристаништа за траектните линии и тунелските терминали што го поврзуваат островот со Европа, се формираа километри редици со камиони. Причината е советот на британските власти до големите трговски ланци за складирање на храна, бидејќи по Нова година може да има сериозни прекини во снабдувањето поради брегзит. Нивните цени може да скокнат поради воведувањето на царински стапки од 10-15 отсто.

Анализите покажаа дека дури и ако се постигне трговски договор меѓу Лондон и Брисел, камионите сепак може да застанат во редици од 100 километри, бидејќи ќе бидат потребни дополнителни документи и проверени.

Главниот инспектор на округот Кент, Алан Пагли предупреди дека доцнењето во преминувањето на Ла Манш може да трае до два дена и сообраќајни нарушувања помеѓу 3 и 6 месеци. Некои компании започнаа со тестирање на нова шема за без придружен трансфер на стоки со фериботски врски за да се заобиколи метежот. Тие се потпираат на европските партнери да ги натоварат контејнерите со бродови во француските пристаништа и нивните камиони да ги пречекаат во Британците за да избегнат преминување на границата со камиони.

Британските власти организираат и експресна постапка за поминување на 70-100 камиони на ден, кои превезуваат расиплива стока како морска храна и свежо месо.

Конечната одлука за тоа дали ќе има трговски договор меѓу Лондон и Брисел се очекуваше во недела, што ќе овозможи голем дел од товарот меѓу Велика Британија и ЕУ да продолжи да се увезува и извезува без царина. Сепак, тоа не се случи.

По телефонскиот разговор меѓу премиерот Борис Џонсон и шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, беше објавено дека разговорите нема да престанат во обид да се постигне компромис.

– И покрај исцрпеноста и истечените рокови, веруваме дека треба да вложиме дополнителни напори, најави шефот на ЕК.

Сепак, извори на британската влада велат дека условите во ЕУ остануваат неприфатливи, опозицијата ја критикува за неправилно преговарање со европските сојузници, користејќи минати закани како испраќање на четири воени бродови и хеликоптери за надгледување евентуални француски рибари кои ловат во британски води.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе предложи решение за спорот од Брегзит за Северна Ирска

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Британци разочарани од Брегзит

Брегзит: При влез на Европејците во Обединетото кралство задолжителен е пасош

Катерина Павлова-Николовска

Брегзит може повторно да го потпали конфликтот во Северна Ирска

Ана Ололовска

Велика Британија соочена со нова политичка криза по најавата за можен нов референдум за независност на Шкотска

Старџен најави нов референдум за независност на Шкотска