Британија ги укинува ковид пропусниците и маските

Од:

Од следната недела граѓаните во Англија повеќе нема да бидат обврзани да носат маски или да работат од дома.

dobivaj vesti na viber

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави во Парламентот дека Владата ќе дефинира долгорочна стратегија за живеење со коронавирусот и порача дека граѓаните треба да бидат внимателни во последните недели од зимата, бидејќи пандемијата се уште не е завршена, пренесува Би-би-си.

Тој исто така рече дека сојот омикрон „не е лесна болест за секого, особено не за оние кои не биле вакцинирани“.

Тој најави и укинување на правилата за задолжително носење маски за средношколците во училниците, јавниот превоз и продавниците.

Како што се наведува, останува во сила одредбата дека маските ќе бидат задолжителни за влез на одредени места.

Би-Би-Си наведува дека таканаречениот План Б, кој стапува на сила на 27 јануари, содржи и одредба дека на компаниите повеќе нема да им треба пропусница за ковид.

Ќе се ублажат и рестриктивните мерки за домовите за стари лица, а деталите ќе бидат објавени дополнително.

Останува обврската секој што е позитивен на коронавирус да оди во самоизолација.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска