Британија: Државни хакери ќе напаѓаат криминалци и терористи

Од:

Велика Британија денеска соопшти дека е формирана Национална кибер-единица составена од владини хакери кои ќе изведуваат компјутерски напади врз криминалци, терористи и непријателски држави.

Британските медиуми јавуваат дека оваа хакерска единица, која од годинава е оперативна, се состои од експерти од британските вооружени сили и разузнавачката агенција на државниот комуникациски штаб (GCHQ).

-Националната кибер единица „ги обединува разузнавачките и одбранбените способности за да ја трансформира способноста на Велика Британија да се бори против противниците во кибер просторот, изјави директорот на GCHQ, Џереми Флеминг.

Официјалните лица одбија да разговараат за специфичните цели или операции на единицата, но велат дека нејзината работа може да вклучува прекин на терористичките мрежи за комуникација, уривање на организирани криминални групи и оневозможување на непријателските вооружени системи.

Би можело да ве интересира

Велика Британија вакцинира 140 лица во минута

Ана Ололовска

Во Лондон наскоро деноноќна вакцинација против Ковид-19

Ана Ололовска

Британски компании побараа од Владата да му помогне на Евростар

Ана Ололовска

Британската полиција по грешка избриша преку 150.000 отпечатоци од прсти, ДНК докази и досиеја за апсења

Жарко Настоски

Британскиот БДП во ноември опадна за 2,6 отсто, за првпат од април лани

Ана Ололовска

Тело на жена пронајдено во куфер во Лондон, во тек е меѓународна потрага

Ана Ололовска