Британија без одлука за статусот на дипломатите од ЕУ

Од:

Велика Британија се уште не донела конечна одлука дали на амбасадорот на ЕУ, Жоао Вале де Алмеида да му одобри целосен дипломатски статус, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

Велика Британија и ЕУ имаат недоразбирања откако британската Влада одби да им одобри на европските дипломати целосен дипломатски статус по Брегзит.

– Ние сме прагматични по ова прашање. Секако дека ЕУ не е универзална меѓународна организација, односно, не е држава во класична смисла, но разговараме со нив и сигурен сум дека ќе постигнеме решение, истакна Раб, додавајќи дека европските партнери ќе бидат третирани на начин кој го заслужуваат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар во облакодер во Лондон, ангажирани повеќе од сто пожарникари

Ана Ололовска

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски

Англија: Нов 3Д скенер за пациенти со кардиоваскуларни болести

Ана Ололовска

ВИДЕО: Три илјади луѓе со негативен ПЦР тест се забавуваа во Ливерпул

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета им се врати на должностите по закопот на принцот Филип

Жарко Настоски

САД ги поздравија последните британски напори за борба против светската корупција

Жарко Настоски