Британија бара седница на СБ на ОН во врска со извештајот на ОЗХО за Скрипал

Од:

Велика Британија побара денеска од Советот за безбедност на ОН да закаже седница идната недела за да се разгледа извештајот на Организацијата за забрана на хемиско оружје во врска со труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал.

Резиме од извештајот беше објавено денеска. Во него се потврдуваат британските заклучоци за нервниот агенс користен минатиот месец во нападот што се случи во Англија врз Скрипал и ќерка му Јулија.

Би можело да ве интересира

Меркел бара средба со Џонсон заради Брегзит

Убиен полицаец во Британија, меѓу осомничените и 13-годишно момче

Заробениот ирански танкер има дозвола да го напушти Гибралтар

Врховниот суд на Гибралтар нареди ослободување на иранскиот танкер „Грејс 1“

Илјадници луѓе протестираа во Лондон за правата на Кашмир

Германија очекува Велика Британија да излезе од ЕУ без договор