Британците обвинија трет руски агент за труење на поранешниот шпион Скрипал

Од:

Трет агент на руската воена разузнавачка служба е обвинет во истрагата за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Солсбери, југозападно од Англија во 2018 година, објави денеска британската полиција.

Сергеј Федотов, познат и како Денис Сергеев, е обвинет за заговор за убиство на Сергеј Скрипал, обид за убиство на Скрипал, неговата ќерка Јулија и полицаецот Ники Бејли, заразени при интервенцијата, како и за поседување и употреба на хемиско оружје.

Заменик полицискиот комесар Дин Хејдон, кој ја предводеше антитерористичката полициска истрага за нападите во Солсбери и Ејмсбери, во изјавата рече дека ова е нов важен развој во истрагата започната по труењето со нервен агенс на поранешниот руски шпион Скрипал и неговата ќерка на 4 март 2018 година.

Поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа пронајдени без свест на клупа во Солсбери и префрлени во болница во тешка состојба. Тие преживеаја и сега живеат под заштита.

Лондон ја обвинува Москва дека стои зад ова труење и претходно издаде налог за апсење на двајца Руси, Александар Петров и Руслан Боширов, што најверојатно се нивни псевдоними, кои се осомничени за извршување на нападот и за кои се тврди дека се членови на руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Сергеј Федотов е третиот човек што британската полиција го идентификуваше и издаде налог за апсење на сите тројца.

Според полицијата, тројцата осомничени претходно работеле заедно за ГРУ како дел од операциите надвор од Русија.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он