Британците не се придржуваат до владините мерки, контролата е неефикасна

Од:

Генералниот секретар на британската Влада Мајкл Гав денеска изјави дека има очигледни проблеми поради непочитување на задолжителната самоизолација, но ја отфрли можноста Владата да воведе сеопфатни ограничувања низ целата земја во борбата против ширењето на коронавирусот.

Во денешното интервју за Скај Њуз, Гав предупреди дека граѓаните не ги спроведуваат донесените мерки, како и дека има проблем со контролата и надзорот.

Гав исто така констатираше дека постојано се намалува значењето на поддршката која британската Влада ја дава на граѓаните кои треба да одат во самоизолација.

Би можело да ве интересира

Новиот поглавар на СПЦ Хризостом примен во болница со Ковид-19, откако денеска служел литургија

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Србија: 69 починати во изминатите 24 часа, нови 7.782 заразени

Жарко Настоски

Во Италија помалку смртни случаи од Ковид-19 по вчерашниот рекорд

Жарко Настоски

Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Жарко Настоски