Британци: Парамилитаризацијата на Русија драстично се забрза

Од:

„Парамилитаризацијата на Русија драстично се зголеми откако Москва ја нападна Украина и стана важен елемент на полуостровот Крим“, соопшти британското Министерство за одбрана.

Во своето најново ажурирање, наведуваат дека водачот на окупираниот од Русија Крим, Сергеј Аксјонов, основал неколку локални единици поврзани со козачката традиција, при што на повеќето им е доделен одреден полуофицијален статус како резервни единици.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска