Брисел под закана за терористички дејствија поради „бурките“

Од:

Портокалов код или трет претпоследен степен на готовност за реакција е активиран во Брисел и регионот околу поради закана од дејствија на екстремисти или терористи.

Од службите јавуваат дека степенот на готовност засега е воведен за неодредено време.

Мерката е преземена како резултат на извештаите од структурата за анализа и координација на реакција при закани.

Законот за забрана на носење „бурки“ на јавни места предизвика нереди во имигрантскиот кварт „Моленбек“ во Брисел на 31 мај и 1 јуни.

Белгиските служби пресретнале претставници на меѓународното радикално движење „Шеријат за“ од Шпанија, Холандија, Велика Британија и Франција.

Заканата доаѓа поради фактот што овие групи одржуваат врски на Интернет, каде се распространуваат повици за насилен отпор на законите против исламот. Нивна цел е воведување на шеријатот во Европа.

Би можело да ве интересира

Во Брисел уапсен европратеник од Златна зора, во Грција треба да лежи 13 години во затвор

Жарко Настоски

Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Напаѓач со нож избоде петмина луѓе во џамија во Тирана

Жарко Настоски

Брисел против забраните за патување внатре во Европската Унија

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски

САД ги отстрануваат Хутите од списокот со терористички групи

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × 3 =