Брисел му воведува економски санкции на Лукашенко

Од:

Европската унија денеска постигна технички договор за воведување економски санкции против Белорусија откако Австрија ги повлече своите приговори, а со кои, покрај останатото, се предвидува и забрана за нови кредити за таа земја, објавија западните медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори.

Потребно е договорот да го одобрат и политичките структури, а експертите задолжени за составување на санкциите предвиделе забрана за извоз на каква било комуникациска опрема и оружје во Белорусија.

Исто така, е договорено ЕУ да го ограничи купувањето на тутунски производи, нафта и нафтени деривати од Белорусија, како и забрана за увоз на калиум, кој има голем удел во белорускиот извоз.

Би можело да ве интересира

На границата меѓу Литванија и Белорусија уапсени 171 ирачки мигрант

Ана Ололовска

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Белорусија: Побарана забрана за работа на водечкото здружение на новинари

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

Жарко Настоски

Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Ана Ололовска