Бретон: Украина во моментов не може да влезе во НАТО поради војната

Од:

Украина не може да влезе во НАТО додека има војна на нејзина територија, објави денеска европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон.

dobivaj vesti na viber

„Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара членство во НАТО, но, како што знаете, за да влезе во Северноатлантскиот договор, земјата не смее да има воени операции на своја територија, додека Украина е земја во војна, така што очигледно е дека ова во моментов е невозможно“, изјави Бретон за француската телевизија БФМ.

Тој ја опиша оваа ситуација како „политички демарш“ и изјави дека украинското барање е „симболично“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во септември објави дека Украина поднела апликација за членство во НАТО, по забрзана процедура.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера

Франција ја налути Русија

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

По неколкумесечни разговори, Германија и Полска се договорија за испорака на нафта

А1он

Гроси: Се надевам на договор за нуклеарната централа Запорожје до крајот на годинава

А1он