Бразилски војници доставија заштитни маски на припадниците на племето Јаномами

Од:

Бразилските војници денеска им доставија заштитни маски на припадниците на племето Јаномами кое живее во Амазон.

Денеска е втор ден од воените операции во областа, чија цел е заштита на домородното население на Бразил од Ковид-19.

Јаноманците го сочинуваат домородното население на Бразил, кое живее во тропските шуми на Амазон, каде што е потврден коронавирусот во десетици домородни заедници.

Властите соопштија дека Јаномамите првично биле исплашени и недоверливи спрема припадниците на службите што дошле на терен, но дека подоцна тие ја стекнале довербата на племето и дека целата операција поминала добро.

Медицинскиот персонал им мерел температурата на луѓето од Јаномами, а биле извршени и брзи тестови за коронавирус.

Досега се потврдени околу 1,5 милион случаи на Ковид-19 во Бразил, а починаа повеќе од 60.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Познатиот режисер Мајкл Мур ја промовира Македонија како туристичка дестинација, во отсуство на други места за патување на Американците

А1он

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

А1он

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Повеќе од 150 фудбалери се заразија од Ковид-19 во бразилската лига

А1он