Бразилската полиција го обвини Болсонаро за ширење антиваксерски изјави

Од:

Бразилската полиција го обвини претседателот Жаир Болсонаро дека заговарал за непочитување на мерките за спречување на пандемијата и за лажно тврдење дека вакцинираните против ковид-19 се изложени на ризик да заболат од сида.

dobivaj vesti na viber

Во документот испратен до Врховниот суд на Бразил, полицијата соопшти дека дејствијата на Болсонаро за обесхрабрување на почитувањето на здравствените мерки поврзани со пандемијата претставуваат кривично дело и дека неговите тврдења кои ја поврзуваат сидата со вакцинацијата не се во согласност со законот.

Полицијата побара од судијата на Врховниот суд да ја овласти полицијата да поднесе пријава против Болсонаро и другите инволвирани во случајот.

Исто така, се вели дека се потребни дополнителни чекори за да се заврши истрагата, вклучително и сослушување на Болсонаро.

Во директен пренос на социјалните мрежи минатиот октомври, бразилскиот претседател рече, без да обезбеди никакви докази, дека извештаите на британската влада покажале дека луѓето целосно вакцинирани против ковид-19 развиле сида.

Болсонаро, кој одби да ја прими вакцината, беше привремено суспендиран од Фејсбук и Јутјуб по овие коментари.

Би можело да ве интересира

Европол: Пресретнат бразилски брод со повеќе од 4,6 тони кокаин во вредност од над 150 милиони евра

А1он

Бразил стигна до нов мундијалски рекорд

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тинејџер со нацистички симболи на облеката упаднал во две училишта во Бразил и убил четири лица, снимен моментот на нападот

Ана Ололовска

Три лица загинаа откако тинејџер пукал во две училишта во Бразил