Бразил: 11 мртви при грабеж на две банки

Единаесет лица, вклучувајќи и петмина заложници, се убиени во напад на две банки во североисточниот дел на Бразил.

Лајлсон Ландин, градоначалник на градот Милагерс, изјави дека шестмина разбојници ги нападнале банките денеска, пред зора, по што следувала жестока престрелка на ограбувачиуте со полицијата.

Во размената на оган, убиени се шестмината напаѓачи.

Ландин посочи дека се убиени и петмина заложници, меѓу кои и дете.

Локалните медиуми наведуваат дека воената полиција се пресметала со бандата. Очевидци тврдат дека престрелката траела повеќе од 10 минути.

Би можело да ве интересира

Гувернерот на Рио: Наркодилерите се терористи, убивајте ги со снајпери

Ана Ололовска

Бразил: Откриена фабрика за лажни „ферари“ и „ламборџини“

Ана Ололовска

Бразилскиот претседател го номинира својот син за амбасадор во САД

Ана Ололовска

Бразил и Венецуела обезбедија четвртфинале на Копа Америка

Милиони луѓе без струја во Аргентина, Уругвај, Парагвај и Бразил

Ана Ололовска

Старт на Копа Америка со 100-та победа на Бразил

Ана Ололовска