Братот на иранскиот претседател почна со отслужување на затворската казна

Од:

Хосеин Ферејдун, брат на претседателот на земјата Хасан Рохани, кој на почетокот на октомври беше осуден на петгодишна затворска казна поради корупција, од денеска е во затвор.

Тој беше обвинет за повеќе „финансиски кривични дела“, вклучувајќи и примање мито.

Ферејдун беше посебен советник на Рохани и работеше со преговарачкиот тим на Исламската република во 2015 година, задолжен за склучување на нуклеарниот договор со меѓународните сили – САД, Велика Британија, Русија, Кина, Франција и германија.

Беше уапсен во јули 2017 година, а судењето почна во февруари годинава. Со конечна пресуда казната му беше намалена од седум на пет години, а исто така, ќе мора да плати и парична казна и да ги врати парите од митото.

Би можело да ве интересира

Најниска излезност на избори во Иран од 1979 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во Турција во земјотресот на границата со Иран, Техеран соопшти за 25 повредени

Ана Ололовска

Али Хамнеи: Пропаганда за закана од коронавирусот се обиде да одврати Иранци од гласање

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Ана Ололовска

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

Ана Ололовска

Сојузниците на Али Хамнеи водат на изборите во Иран

Ана Ололовска