Бортников: Огранокот на ИД собра околу 5.000 екстремисти во северен Авганистан

Од:

Огранокот на ИД собрал околу 5.000 екстремисти во северен Авганистан, на границата со поранешните советски републики од Централна Азија, предупреди директорот на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Бортников.

Бортников рече дека меѓу регрутираните борци на ИД има многумина кои се бореле во Сирија.

– Особено загрижува повторното распоредување терористички групи во северните авганистански провинции, изјави Бортников пред началниците на поранешните советски разузнавачки служби во Душанбе.

Тој предупреди дека локалниот огранок на ИД, Хорасан, успеале само во таа област да соберат 5.000 борци.

Би можело да ве интересира

Трамп се заканува дека борците на ИД ќе ги пушти на европските граници

Ана Ололовска

Русија ќе спроведе анализи на безбедносните закани

Ана Ололовска

Децата на Исламска држава – трауми во камповите за семејствата на екстремистите

Ана Ололовска

„Гугл“ и „Фејсбук“ повикани на сослушување во руската Дума

ВИДЕО: Милиони луѓе учествуваат во глобалните протести за климата

Во Авганистан при напад со американски дрон загинаа 30 цивили