Борисенко: Малер не даде докази за мешање на Русија во избори во САД

Од:

Во објавената верзија на извештајот на американскиот специјален обвинител Роберт Малер не постојат докази за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД, изјави денеска директорот на Одделението за Северна Америка при руското Министерство за надворешни работи, Георгиј Борисенко.

Тој истакна дека извештајот „го потврдува непостоењето на какви било аргументи” за наводното мешање на Русија во изборите во САД во 2016 година.

– Тука нема ниту еден доказ. Авторите на извештајот всушност признаа дека немаат за што да известат, оцени Борисенко.

Министерството за правда на САД вчера го објави извештајот на Малер, според кој, нема докази за заговор меѓу Русија и изборниот штаб на тогашниот кандидат, а сега американски претседател, Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

Руски борбен авион достигна височина од 20.000 метри

Ана Ололовска

Трамп ќе го задржи Пенс за свој потпретседател во трката за втор мандат

Ана Ололовска

Иран ги предупреди САД да не се обидуваат повторно да го запленат танкерот

Ана Ололовска

Макрон денеска во летната резиденција во Брегансон на средба со Путин

Ана Ололовска

Фредериксен: Апсурдна е идејата за продажба на Гренланд на САД

Ана Ололовска

Бела куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

Ана Ололовска