Борис Џонсон: Принцот Филип и неговата љубов кон кралицата заслужуваат почит

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денес му оддаде почит на принцот Филип за неговата поддршка за кралицата Елизабета, давајќи и љубов во текот на целиот нивни заеднички живот.

– Тој даде нешто што сите го знаеме во нашите срца, а тоа е постојана љубов кон Нејзиното височество кралицата … ја поддржуваше во текот на оваа исклучителна ера на Елизабета, за време на најдолгото владеење на кој било монарх во нашата историја, рече Џонсон обраќајќи се во Парламент, за првпат по смртта на војводата од Единбург.

Неговиот портпарол информира дека Џонсон ќе го гледа погребот на принцот Филип на телевизија поради ограничувањата воведени со цел спречување на коронавирусот, согласно кои на погребот можат да присуствуваат 30 луѓе.

Би можело да ве интересира

Радован Караџиќ до крајот на животот ќе лежи во британски затвор

Жарко Настоски

Џонсон: Израел и Палестинците да го прекинат насилството

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

Жарко Настоски

Британскиот парламент истражува со кои пари Борис Џонсон си го реновирал станот

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пожар во облакодер во Лондон, ангажирани повеќе од сто пожарникари

Ана Ололовска

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски