Борис Џонсон е избран за лидер на британската владејачка Конзервативна партија

Од:

Борис Џонсон е избран за лидер на британската владејачка Конзервативна партија и воедно ќе ја наследи Тереза Меј на премиерската функција.

Џонсон утре би требало и службено да стане премиер, и тоа откако кралицата ќе го прифати неговиот мандат

Околу 160.000 членови на Конзервативната партија вчера попладне го завршија гласањето за нов лидер на партијата, а се изјаснуваа меѓу поранешниот градоначалник на Лондон и актуелниот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон и Џереми Хант. За Џонсон гласале речиси 100 илјади од членовите на партијата.

Џонсон, кој вети дека Велика Британија ќе ја изнесе од ЕУ со или без договор, беше фаворит и во анкетите спроведени пред изборната трка.

Неколкумина членови на Владата на Меј веќе најавија дека ќе поднесат оставки пред Џонсон да стапи на новата функција и самиот да ги отпушти поради противењето на неговата намера Велика Британија да ја изведе од Европската унија без договор.

Британската министерка за образование Ен Милтон денеска поднесе оставка поради „сериозна загриженост“ во врска со Брегзит без договор со ЕУ. Таа во оставката истакнува дека „искрено се надевала“ оти Велика Британија ќе може да ја напушти ЕУ во март со договор.

Министерот за Европа и Америка, Алан Данкан вчера поднесе оставка, а оставки пред три дена најавија и министерот за финансии Филип Хамонд и министерот за правосудство Дејвид Гок.

Би можело да ве интересира

Лондон од 20 февруари ја воведува првата нова виза по Брегзит

„Ролс Ројс“ ќе гради мини нуклеарни реактори во Велика Британија

Ана Ололовска

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

Драган Поповски

Лондон: Очекуваме ширење на епидемијата на коронавирусот

Драган Поповски

Индипендент: ЕУ се закани на Британија со санкции ако Лондон не почне со царински проверки во Ирско море

Ана Ололовска

Уапсени 23 лица кои илегално внесле околу 10.000 мигранти во Велика Британија

Ана Ололовска