Борел замина во дводневна посета на САД

Од:

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска отпатува во дводневна посета на САД, каде ќе оствари средба, меѓу другото, со неговиот хомолог Ентони Блинкен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, ќе биде во Вашингтон од 13. до 15 октомври за да разговара за односите помеѓу ЕУ и САД и унапредувањето на трансатлантската агенда, соопштија од неговиот кабинет.

Ова е прва официјална посета на Борел на САД откако во функција е новата американска администрација на Џо Бајден.

– Во разговорите со партнерите од САД, високиот претставник Борел ќе истакне дека силен сојуз помеѓу ЕУ и САД е клучен за справување со глобалните предизвици како што е пандемијата и економското закрепнување, климатските промени, демократското уназадување, како и сочувувањето на заедничките вредности и обезбедувањето на глобалната безбедност и просперитет, вака се најавува од Брисел посетата на првиот човек на ЕУ дипломатијата во САД.

Борел утре ќе остави средба со државниот секретар Ентони Блинкен, со кој ќе разговара за сите големи теми поврзани за надворешната политика и за иницијативите за продлабочување на односите помеѓу ЕУ и САД. Подоцна истиот ден Борел ќе се сретне и со заменичката секретарка за одбрана, Кетлин Хикс.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да финансира „жици и огради“ против мигрантите на границите

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

Парли: НАТО ќе има корист од заедничката одбрана на ЕУ

А1он