Борел: Се надевам дека лидерите на земјите од ЕУ ќе го потврдат кандидатскиот статус на БиХ

Од:

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел ќе присуствува на денешниот самит на Европскиот совет на кој ќе се расправа за доделување кандидатски статус на Босна и Херцеговина.

По тој повод, пред средбата, Борел зборуваше за состојбите во Западен Балкан и се осврна на доделувањето кандидатски статус на БиХ.

„Навистина се надевам дека на денешната средба лидерите ќе се договорат за доделување кандидатски статус на Босна и Херцеговина. Силно ја поддржувам таа одлука. Тоа би бил многу важен чекор за земјата, на нејзиниот пат кон исполнување на реформите, но и важен чекор за целиот регион“, рече Борел.

Шефот на европската дипломатија се осврна и на ситуацијата во Косово.

„Ќе ги информирам лидерите за ситуацијата во Косово и за разговорите со Белград и Приштина и ќе повикам на мир и дијалог. Тоа е единствениот начин за европската перспектива на Косово и Србија. Важно е да се отстранат барикадите и да се посветиме на дијалогот“, порача Борел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борел: Во анексот јасно е напишана обврската на Приштина веднаш да создаде ЗСО

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

ВИДЕО: Почна средбата на Вучиќ со Борел и со Лајчак

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

Борел: Македонскиот како еден од официјалните јазици во ЕУ е реалност