Борел: Русија треба да ја финансира обновата на Украина

Од:

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека заедно со своите партнери од ОБСЕ, на собирот во полскиот град Лоѓ, ќе ги разгледуваат „сите правни опции“ да се принуди Русија да плати за уништувањето во Украина.

Тој појасни дека се запленети речиси 20 милијарди евра од олигарси и поединци кои ја поддржуваат Русија и се контролираат околу 300 милијарди финансиски средства на Руската централна банка.

„Тие пари треба да се искористат за обнова на Украина“, инсистираше тој на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, организацијата составена од 57 држави меѓу кои и Русија и Украина.

Полска, која е ротирачки претседавач со ОБСЕ, одби да му дозволи влез на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, одлука која Москва ја нарече провокативна. Русија во Лоѓ ја претставува нејзиниот амбасадор во ОБСЕ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: На Русите им снемува муниција, па ја користат тактиката „бранови од месо“

Бајден размислува за турнеја низ Европа за време на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Објавена снимка од центарот на ослободениот Херсон: „Град на духови“

ВИДЕО: Украинците објавија снимка од нападот на руски магацин за оружје во Бахмут

САД воведоа нови санкции за „Вагнер“

11 мртви го денешниот голем руски ракетен напад на Украина