Борел: Одговорот на САД на руските предлози е солидна основа за зацврстување на сигурноста во Европа

Од:

Одговорот на НАТО на руските предлози за безбедносни гаранции ја нагласува сериозноста и одговорноста со која гледа на актуелната ситуација, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

dobivaj vesti na viber

„Одговорот на САД на руските предлози за безбедносни гаранции обезбедува солидна основа за зајакнување на стабилноста во Европа“, напиша тој на Твитер.

„Отворен е патот за преговори од наша страна“, напиша Борел.

САД и НАТО вчера и дадоа на Русија писмени одговори на безбедносните предлози што Москва им ги понуди на Вашингтон и на Брисел.

САД побараа текстовите на овие документи да не се објавуваат во јавноста, но американскиот државен секретар Ентони Блинкен и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги наведоа нивните главни елементи. Според двајцата, Западот начелно не и прави отстапки на Русија, туку дава насоки за понатамошни преговори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Столтенберг: На Русите не им оди според планот, ќе изгубат во Украина

А1он

Русија го прекина извозот на струја за Финска

А1он

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

А1он

Косово воведе нови санкции кон Русија и Белорусија

А1он

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина