Борел: Интензивна соработка на ЕУ со Западен Балкан во борба против пандемијата

Од:

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска во телефонски разговор со албанскиот премиер Еди Рама оцени дека ЕУ интензивно сорабоува со Западен Балкан за решавање на влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз општеството и економијата.

„Тие се согласија дека е потребна силна и координирана акција за да се спречи влијанието на оваа пандемија врз општеството и економијата“, се вели во соопштението на ЕУ.

Во соопштението се додава дека тој повторно изразил задоволство од одлуката на Советот на ЕУ за отворање преговори за пристапување со Албанија и Северна Македонија.

„Високиот претставник истакна дека ова е добра вест за овие земји, Западен Балкан и Европската унија“, се заклучува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Ердоган го послуша гласот на народот- нема полициски час за време на викендот

Ана Ололовска

Поради коронавирусот во Словенија биле откажани голем број операции и медицински прегледи

Ана Ололовска

Шпанија: Регионалната Влада на Арагон осудена за необезбедена заштитна опрема за здравствените работници

Ана Ололовска

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Ана Ололовска

Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ана Ололовска

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска