Борел го уверил Кулеба во непоколебливата поддршка на ЕУ за Украина

Од:

Шефот на ЕУ дипломатијата, Жосеп Борел, разговарал денеска со украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, за поддршката на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Борел го уверил Кулеба дека поддршката на ЕУ за Украина останува цврста и непроменета, како што потврдија 27-те земји членки на ЕУ по министерскиот состанок во Брест минатата недела.

ЕУ ќе продолжи да бара од Русија да ги повлече своите трупи од границата со Украина и ја пофалил Украина за нејзината воздржаност. Двајцата шефови на дипломатија детаљно разговарале за ситуацијата со Русија и безбедноста на Европа како и за кибер нападите насочени против Украина. ЕУ ќе продолжи да ја поддржува државата меѓу другото преку помош за изградба на поголема отпорност против хибридни и сајбер напади.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

А1он

Украина потпиша договори за увоз на гориво

А1он

УНХЦР: Украинките кои избегаа во Полска треба да добијат пристап до абортус

А1он

Остин побара од неговиот руски колега прекин на огнот во Украина

А1он