Борел: Договорот меѓу Турција и Либија е проблематичен

Од:

Меморандумот за разбирање со кој наводно се дефинира морската граница меѓу Турција и Либија предизвикува „сериозна загриженост“, изјави новиот шеф на европската дипломатија Жозеп Борел пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

– Јасно е дека тој документ создаде сериозна загриженост. Изразуваме солидарност и даваме поддршка за Грција и Кипар, истакна Борел, додавајќи дека меморандумот е проблематичен за тие две земји и може да претставува проблем за грчките острови.

Според него, властите на ЕУ го испитуваат документот.

– Очекувам дека ќе заземеме став по анализите на содржината на меморандумот за разбирање, кој до пред неколку дена не беше тајна, но беше непознат, нагласи Борел.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во југоисточниот дел на Турција

А1он

Либанскиот министер за надворешни работи Хити поднесе оставка

Ана Ололовска

Либиски новинар осуден на 15 години затвор

А1он

Либиски новинар осуден на 15 години затвор

Предраг Петровиќ

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Ана Ололовска

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он