Бомбашки напад во Пакистан, тројца мртви и над 20 повредени

Од:

Три лица загинаа, а 23 се повредени кога бомбаш самоубиец денеска нападнал полицискa патрола во западен Пакистан, соопшти официјален претставник.

Најмалку 15 од повредените се полицајци.

Високиот полициски функционер Азхар Мехесар изјави дека целта на експлозијата бил полициска единица што се подготвувала да обезбедува тим за вакцинација во градот Квета. Меѓу загинатите се „полицаец, жена и дете“.

Би можело да ве интересира

Две одделни убиства на девојчиња од нивните татковци во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан без струја поради хаварија на електричната мрежа

Ана Ололовска

Бомбашки напад врз воз во Пакистан, има повредени

А1он

Пакистанскиот премиер Шариф му предложи на индискиот колега Моди да разговараат за сите отворени прашања

Ана Ололовска

ОН: Донаторите му ветија на Пакистан повеќе од девет милијарди долари за санирање на последиците од поплавите

Ана Ололовска

Пакистан ќе добие девет милијарди долари за закрепнување од поплавите и адаптација на климатските промени

Ана Ололовска