Бомба пред исламско училиште во Пакистан

Од:

Во експлозија на бомба, пред едно исламско училиште во југозападен Пакистан загинаа 15 лица, од кои пет ученици, а 30 се ранети. Седуммината кои биле најтешко повредени, починале синоќа во болница, јавува полицијата.
Шест килограми експлозив бил прикачен на велосипед оставен пред вратата на сунитското верско училиште, а експлозијата била активирана со далечински управувач, за време на вчерашната церемонија на предавање на училишните дипломи.

Петмина од загинатите се ученици, десет наставници, а останатите се роднини на учениците. Засега никој не ја превземал одговорноста за нападот, но градот Кети сместен на границата со Иран и Авганистан е честа мета на насилство меѓу сунитите и шиитите, бунтовниците и исламистите.

Повеќе од 5.000 лица, последниве 5 години во Пакистан имат загинато во бомбашките напади.

Би можело да ве интересира

Се испитува одговорноста на пилотот за падот на пакистанскиот авион

Ана Ололовска

Експерти од Ербас го истражуваат падот на авионот во Пакистан

Ана Ололовска

Пронајдена црната кутија од авионската несреќа во Пакистан во која загинаа 97 луѓе

А1он

Aвионска несреќа направи голема штета во Пакистан

А1он

ВИДЕО: Авионска несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

Прв економски пад на Пакистан во 68 години

Ана Ололовска

Leave a Comment

8 + 14 =