Болтон: Кина да размисли за Хонгконг, свежи се сеќавањата за Тјенанмен

Од:

Кина треба да размисли за потезите што ги прави во однос на настаните во Хонгконг, рече советникот за национална безбедност на Белата куќа Џон Болтон.

Во изјава за Гласот на Америка Болтон вели дека „се уште постои свежо сеќавање на репресијата на кинеските власти на плоштадот Тјенанмен и крикот на кинеските граѓани за слобода и демократија“.

Запрашан дали САД имаат намера да направат нешто во врска со ситуацијата во Хонгконг, поранешна британска контролирана колонија до 1997 година, град кој со месеци протестира против властите блиски до официјален Пекинг, Болтон повика на намалување на тензиите.

-Знаете дека Кина ги обвини САД за предизвикување на тие демонстрации. Демонстрантите ги поврзаа со нас и истовремено објавуваа лични информации за нашите американски дипломати во Хонгконг. Потребно е со тоа да се прекине, рече Болтон.

Би можело да ве интересира

Во последните 24 часа двојно повеќе починати од коронавирусот во Кина, сега се 17

А1он

Трамп: САД имаат план за новиот корона вирус

Ана Ололовска

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Ана Ололовска

САД со план за прекин на издавање визи за седум држави

Ана Ололовска

Северна Кореја забрани туристички посети на државата поради корона вирусот

Ана Ололовска

Американскиот Сенат отфрли повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

Ана Ололовска