Болсонаро: Не ми додевајте со прашања за смртните случаи од Ковид-19

Од:

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро им кажа на новинарите да не му „додеваат“ со прашања за над 600.000 смртни случаи од последиците од коронавирусот во оваа земја.

Бразил е втората држава во светот, по САД, според бројот на заразени со коронавирусот, а Болсонаро долго време јавно е против вакцинацијата и карантинот.

Анкетите покажуваат дека поради слабиот одговор на пандемијата поддршката за Бослонаро континуирано опаѓа.

Кога беше запрашан за бројот на смртни случаи од коронавирусот Болсонаро беше опкружен со поддржувачи на една плажа во Сао Паоло.

-Во која земја не умреа? Кажете ми, одговори тој.

„Слушајте, не дојдов тука за да ми додевате“, им возврати.

Бразилскиот претседател со месеци ги отфрлаше повиците за воведување ограничувања, како што е карантинот, за да се спречи ширењето на вирусот, додека јавните здравствени власти ја критикуваа неговата влада дека не успеала брзо да обезбеди вакцини против Ковид-19.

Со месеци наназад илјадници Бразилци излегуваат на улиците барајќи отповикување на Болсонаро заради пандемијата, како и обвинувањата за корупција, но тој остана пркосен и продолжи да ги одбива мерките.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: Израел ги затвора границите за странци

Ана Ололовска

Сијарто: Руската вакцина е најдобра, тоа го признаваат и западните експерти, но за тоа молчат

Ана Ололовска

Австралија потврди дека двајца патници од Јужна Африка се заразени со сојот омикрон

Ана Ололовска

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Ана Ололовска