Болниците во Лондон немаат доволно персонал, испратени 200 војници

Од:

Околу 200 припадници на британската војска се испратени во лондонските болници поради недостаток на здравствен персонал.

dobivaj vesti na viber

Воените болничари ќе им помагаат на лекарите и на медицинските сестри кои се дел од јавниот здравствен систем со нега на пациенти.

Дел од здравствените работници велат дека испраќањето на војската е своевидно признаие на британската влада дака болниците имаа проблем поради големиот број новозаболени.

Лондон е особено погоден со бранот на омикрон. Војниците како што објасни британското министерство за одбрана во болниците ќе останат три седмици.

Би можело да ве интересира

Два милиона Британци страдаат од долгорочен Ковид

Објавен извештајот за „партигејт“

Британија подготвува есенска кампања за зајакнување на имунитетот против Ковид-19

Борис Џонсон меѓу казнетите за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Џонсон ќе одговара на полициски прашања за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Катерина Павлова-Николовска

Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Катерина Павлова-Николовска