„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

Од:

Боинг соопшти дека завршиле со софтверските измени за проблематичните модели 737 Макс. Производителот на авиони соопшти дека е тестиран софтверот повеќе од 360 часови на 207 летови.

Во несреќите на авиони Боинг 737 Макс на Етиопијан ерлајнс и на Лајон Ер кога загинаа над 250 лица, и анализите покажаа дека автоматскиот систем Maneuvering Characteristics Augmentation System (MCAS) грешно обработувал податоци со што на пилотите им оневозможувал да го поправат проблемот и да вратат контрола врз авионот.

По несреќата во Етиопија моделите 737 Макс 8 и 9 беа приземјени во светот. Подобрениот софтвер треба да го одобри американската Сојузна управа за цивилно воздухопловство (ФАА) и нејзини партнери во други држави.

Би можело да ве интересира

Светот во 2020: Од миротворец до дестабилизатор на Рогот на Африка

Ана Ололовска

Амнести Интернешнл: Во Етиопија масакрирани повеќе од 100 цивили

УНИЦЕФ: Околу 2,3 милиони деца во Тиграј немаат пристап до хуманитарната помош

Ана Ололовска

„Гол“ прв користи Боинг 737 Макс после 20 месеци

Ана Ололовска

Гутереш апелира за итно враќање на владеењето на правото во Тиграј

Ана Ололовска

Етиопската Влада дозволи хуманитарната помош да влезе во регионот Тиграј

Жарко Настоски