Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

Од:

Компанијата Боинг соопшти дека не ги информирала пилотите и авиопревозниците со месеци дека еден од индикаторите за безбедност во пилотската кабина на авионот 737 Макс не работи како што треба.

Тој факт бил соопштен на авиопревозниците откако еден од авионите од тој модел се урна во Индонезија минатата година.

Предупредувачкиот сигнал од индикатгорот укажувал на пилотите дали некои од сензорите оддаваат погрешни информации. Целта му била да предупредува за грешки во работата на сенозорите за какви се сметаат засега, причините за уривањето на авионите од тој тип на Боинг во Индонезија и во Етиопија.

Сензорот работел на претходни модели на Боинг 737, но бил исклучен на моделот 737 Макс.

Би можело да ве интересира

Во Етиопија систем за следење на бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

САД го стопираат производството на авионот „Боинг 747-8“

Ана Ололовска

Над 90 лица загинаа во Етиопија во немирите поради убиството на популарниот пејач

Ана Ололовска

„Боинг“ почнува со тестирања на повлечениот модел „737 Макс“

Ана Ололовска

Постигнат напредок во спорот околу етиопската брана на Синиот Нил

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова закана за Египет како и за стотици илјади жители во државата, поради изградба на брана во Етиопија

А1он