Богатството на Маск и Безос се зголемува и за време на пандемијата

Од:

Вкупното богатство на американските милијардери, меѓу кои и на основачот на Амазон (Amazon) Џеф Безос и на Тесла (Tesla) Илон Маск, се зголемило за околу 10 проценти за време на пандемијата на Ковид-19, се вели во извештај на Институтот за политички истражувања на САД.

Зголемувањето на приходите на најбогатите луѓе во Америка се случува во период кога рекорден број Американци останаа без работа.

И покрај тоа што економијата во целост се соочува со рецесија, акциите на технолошките компании како Зум (Zoom) во последните недели поскапуваат поради зголемената употреба на технологии за видеоконференции и за работа од дома, а со тоа се зголемува и богатството на милијардерите кои имаат удел во таквите компании.

Во периодот од 1 јануари до 10 април годинава, 34 од најбогатите американски милијардери регистрираат зголемување на богатството за милиони долари , стои во извештајот.

Осуммина од нив, меѓу кои и Безос и Маск, го зголемиле своето богатство за една милијарда долари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Безос денеска се додава на „клубот на астронаути“

Ана Ололовска

Место за патување во вселената со Џеф Безос продадено за 28 милиони долари

Ана Ололовска

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

Ана Ололовска

Џеф Безос и брат му ќе се качат на вселенски лет

Жарко Настоски

Новата јахта на Џеф Безос е толку голема што ѝ треба и „помошна јахта“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Eлон Маск откри дека има aспергеров синдром

Катерина Павлова-Николовска