Блумберг: Пригожин планира да се повлече од Украина

Од:

Евгениј Пригожин, моќниот основач на платеничката група Вагнер, се подготвува да ги намали операциите на неговата приватна армија во Украина, пишува Блумберг повикувајќи се на добро информирани извори.

Како една од клучните причини се наведуваат сè почестите недоразбирања и несогласувања меѓу руското воено раководство и членовите на Вагнер.

Тој, наводно, повторно се свртува кон своите постапки во Африка, се додава.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска