Блумберг ќе потроши 100 милиони долари во реклами против Трамп

Од:

Поранешниот градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг, кој најави можност да се кандидира на американските претседателски избори 2020, даде 100 милиони долари во кампања со онлајн реклами против претседателот Доналд Трамп.

Тој денеска на Твитер го потврди почетокот на кампањата, која во Њујорк ја најави неговиот советник Хауард Волфсон. „Ова е моментот кога сите треба да се вклучат. Директно ќе се бориме против Трамп“, напиша Волфсон.

Рекламите со кои се критизира Трамп се насочени на Аризона, Мичиген, Пенсилванија и Висконсон – четирите држави кои би можеле да бидат неодлучни во изборот меѓу демократ и републиканец во 2020 и поради тоа клучни за претседателските избори.

Поранешниот градоначалник (77) презеде неколку чекори во последните денови кон кандидатура за номинација од Демократската партија и се регистрираше како кандидат во Алабама и Арканзас.

Во вторникот тој рече дека е близу до донесување конечна одлука, а неговата евентуална кандидатура предизвика различни реакции. Според едни, осмиот човек на листата на најбогати според Форбс е одличен избор поради неговото богатство, карактеристики на деловен човек и активностите насочени кон борбата против климатските промени. За други, пак, тој е мотивиран од стравот дека одредени демократи би можеле да ги исполнат ветувањата и да воведат големи даноци за екстремно богатите заради ублажување на нееднаквоста.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски