Блумберг: Американскиот потпретседател Мајк Пенс е во самоизолација

Од:

Американскиот потпретседател, Мајк Пенс, се наоѓа во самоизолација, надвор од Белата куќа, откако беше потврдено дека неговиот портпарол е заразен со коронавирусот, пренесува Блумберг, повикувајќи се на тројца неименувани извори запознаени со ситуацијата.

Пенс, во саботата, не присуствуваше на состанокот со претседателот Доналд Трамп и восоко рангираните воени претставници.

Еден од изворте на Блумберг наведе дека вчерашниот резултат на Пенс на тестирањето за присуство на коронаворус бил негативен.

Тој додава дека Трамп и Пенс редовно се тестираат.

Белата куќа не одговори на барањето за коментар, пренесуваат британските медиуми.

Во Белата куќа пред неколку дена беа пријавени два случаи на коронавирус, предизвикувајќи стравувања дека и претседателот и потпретседателот се заразени.

Би можело да ве интересира

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он